Czy jest picie kontrolowane

1 listopada 2010


Czy powrót do zdrowia w alkoholizmie oznacza możliwość normalnego picia alkoholu?

Nie!

I nigdy nie znaczył. Historia alkoholizmu trwa dłużej niż moment wpisania go do rejestru chorób (lata 50 XX w.) i jest starsza od AA. Pod koniec XIX w. i na początku XX w. (w okresie, który mnie interesował) alkoholizm próbowano leczyć w sposób medyczny. To był czas, kiedy ludzie bardzo chcieli udowodnić, że potrafią sobie poradzić bez Boga. To był też okres, w którym alkoholików traktowano jak eksperymentalne króliki. A leczenie polegało na trwałej izolacji od świata, nie tylko alkoholu. Była możliwość wstępowania do zamkniętych zakonów, co wydaje się z mojego punktu widzenia, najbardziej humanitarne, ale nie dla wszystkich dostępne. Potem rozpoczęła się era AA.

Charakteryzował się tym, że alkoholicy mogli wrócić na łono społeczeństwa, bez najmniejszych kompleksów. Tacy ludzie określani byli jako zdrowi. Od samego początku jednak wiadomo było, że nie ma najmniejszej możliwości powrotu do spożywania choćby najmniejszej ilości alkoholu. To powodowało pewien terminologiczny rozłam. Część AA stanęła przy zdaniu, że skoro tak, to nie ma powrotu do zdrowia. Przecież „normalni” ludzie mogą pić. Skoro alkoholicy nie mogą, to nie staja się tym samym zdrowi. Inni twierdzili, że zdrowie u alkoholika określone jest właśnie świadomością swojego uczulenia na alkohol. Znaczyło to tyle, że skoro alkoholik reaguje na alkohol jak na alergen, czyli unika jego szkodliwego wpływu na organizm, zachowuje się w sposób zdrowy i normalny. Dlatego nie należy takiemu odmawiać określenia siebie zdrowym.

Wiedza na ten temat jest spisana w książce „Anonimowi Alkoholicy” już na stronie 25, a na 27 stoi jak byk: „Jeśli z całym przekonaniem zaplanujemy zaprzestanie picia, nie może być mowy o żadnych wyjątkach, ani o żadnej podświadomej myśli i nadziei, że kiedyś w przyszłości staniemy się odporni na alkohol.”

Tak więc nie ma powrotu do normalnego picia dla kogoś, kto taką możliwość już utracił. A znawcy tematu przestrzegają przed powrotem do picia nie dlatego, że przyświeca im w tym jakiś interes, tylko zwyczajnie nikomu nie życzą powrotu do stanu choroby. Dowodzi tego nie tylko kilka zdań w jakiejś książce, ale, przede wszystkim, doświadczenie alkoholików. Książka „Anonimowi Alkoholicy” nie jest spisem jakich teorii i wskazówek. Pisana była na krwi i łzach prawdziwych ludzi, którzy przeżyli piekło uzależnienia, wyszli z niego obronną ręką i zechcieli się podzielić swoim doświadczeniem. To doświadczenie jest niepodważalne. Dla niektórych jedynie nieprzystosowalne – że użyję takiego określenia dla tych alkoholików, którzy nie potrafią lub nie chcą stanąć w prawdzie.

Jak wyjść z alkoholizmu i stać się zdrowym człowiekiem?

To również określa ta książka. „Kamieniem węgielnym” określa się tutaj rozwój duchowy. Mój ulubiony tekst jest na 48 stronie. Tam właśnie jest przedstawiona, w moim rozumieniu istoty powrotu do zdrowia, cała esencja tego procesu.

Zrozumiałem też, że gdybym sięgnął teraz po alkohol, najzwyczajniej w świecie, pogardziłbym Boskim darem zdrowego rozsądku, jakim mnie obdarzył w swoim czasie. Z drugiej strony, mógłby to być również powolny proces prowadzący mnie spowrotem do utraty zdroworozsądkowego podejścia do mojej alergii. W żadnym razie nie usprawiedliwiałbym tego mechanizmami alkoholizmu, a jedynie własną głupotą.

Reklamy

One Response to “Czy jest picie kontrolowane”


  1. Metoda nauki picia kontrolowanego jest przeznaczona dla osob, które nie sa na zaawansowanym etapie uzależnienia. Ograniczenie picia daje możliwość przyjrzenia się swojemu dotychczasowemu stylowi życia i zastanowieniu się co dalej. Często ograniczenie picia sprawia, że otwierają się nowe perspektywy. Więcej czasu można poświęcić rodzinie lub na realizowanie swoich pasji. Czasami ograniczenie picia umożliwia znalezienie nowych zainteresowań, które będą alternatywą dla picia. Więcej o tej metodzie mozna przeczytać tutaj: piciekontrolowane.com


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: