Bóg, jakkolwiek Go pojmujesz

24 marca 2012


Na ten temat pisałem już na swoim forum alkoholowym i wielokrotnie na tym blogu. Często poruszam też ten temat w rozmowach dotyczących procesów trzeźwienia. Moje podejście i ścieżkę poznawczą uznaję więc za poznaną. W razie czego jestem gotów podjąć temat tutaj w postaci komentarzy.

Przytoczę tu fragment mojego tekstu na ten temat i zapraszam do wysłuchania o. Posackiego, znawcę tematu duchowości i współczesnej demonologii.

„Bóg, jakkolwiek Go pojmujemy” jest określeniem wynikającym z długich i burzliwych dysput w początkach AA. Niektórzy chcieli widzieć 12 Kroków jako program religijny, niektórzy psychologiczno medyczny, a niektórzy jako filozoficzny. Powyższe sformułowanie pozwala uczestniczyć we Wspólnocie AA ludziom bez określonej przynależności religijnej, ponieważ uwalnia ono od deklaracji światopoglądu.

Preambuła AA jasno określa: „nie jesteśmy związani z żadnym wyznaniem…”. Osobiście każdy uczestnik AA, jako indywidualna osoba ma prawo być wyznawcą swojej religii. Wspólnota Anonimowych Alkoholików, jako całość, ma jednak charakter duchowy i bardzo ogólne podejście do wszelkich światopoglądów.

Alkoholicy mają skłonność do komplikowania, gmatwania i utrudniania sobie wielu prostych spraw. Program AA podpowiada jak widzieć rzeczywistość taką, jaka ona jest naprawdę. Sugeruje, aby sprawy rozumieć w sposób prosty i bezpośredni, rozwiązując je tu i teraz. Postawa, która wynika z nie komplikowania sobie życia, to postawa wynikająca ze stopniowego oczyszczania się z umysłowego chaosu i jest wskazówką dojrzewania, trzeźwienia, czy zdrowienia z alkoholizmu.

Całość „Bóg, jakkolwiek Go pojmujemyMyślę, że to jest świetny wykład, pod którym można przemyśleć pojmowanie Boga.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: